ANNONS

Vi bjuder på två heta drag i avdelning 6

+12 636 kronor, så är resultatet för den som spelat Lilla systemet på V75 i år och då har vi faktiskt inte bärgat någon större vinst och en eller ett par sådana brukar det bli varje år...+4819 kronor på V86 i onsdags och fjärde raka "dubbeln" satt, spelformen pekar uppåt! 

 

Starta ett V75-abonnemang (gäller för ordinarie omgångar som vanligtvis avgörs på lördagar, Extra-V75 ingår inte) innan lördag 2/6 kl. 16.00 så får du:

V75 Mantorp 2/6

V75 Östersund 9/6

V75 Boden 16/6

V75 Kalmar 24/6 (Obs söndag!)

V75 Färjestad 30/6 

...för 299 kronor. Klicka här och välj månadsabonnemang. Det är ett löpande abonnemang utan bindningstid som du avslutar när du vill via "Mitt konto". Du kan också köpa Klippkort V75 (10 - 20 valfria ordinarie omgångar, ger 20 - 30% rabatt) eller endast den här omgången - Klicka här

Vill du ha en andel till V75-omgången? Vi har andelar kvar till "Storavinster.se 1 av 2 & 2 av 2" (reducerat system), "Miljonrader" (chanssystem) & "Storavinster.se - Slutspelet" (väger in en hel del sista-minuten-info) - klicka här

 

I LEDNINGEN EFTER 500 METER (SPETSSTATISTIK SEDAN 1/1 2015)

2 Hotshot Luca - 55%. 4: 3 - 1 - 0

3 Snowstorm Hanover - 10%. Ej

4 Lucifer Lane - 15%. 6: 5 - 0 - 0

6 Calle Crown - 20%. 6: 5 - 1 - 0

Slutsats: 2 Hotshot Luca är rapp den första biten och håller normalt ut övriga vid full laddning, vilket det garanterat blir.

SÅ KÖRS LOPPET

2 Hot Shot Luca laddas, håller ut övriga. Han utmanas främst av 6 Calle Crown3 Snowstorm Hanover och 4 Lucifer Lane kan få ett bra lopp i den främre träffen. 8 Zack´s Zoomer har ett trist utgångsläge, riskerar dödens.

OM FAVORITEN - 4 LUCIFER LANE

+

Full form

Toppspår

Har hög kapacitet

Har genomgående fin statistik

Har vunnit 2 av 3 efter kort vila

-

Finns risk för att någon som är ungefär lika bra får ett bättre lopp då han inte är favorit att nå ledningen

Slutsats: 4 Lucifer Lane har rätt fina förutsättningar. Han har spår och form för att räknas riktigt tidigt, måste ses med ganska hög vinstchans, men är ju ingen "mordvinnare". Överspelad.

PRISVÄRDA

2 Hotshot Luca brukar vara i toppskick när han startar i Sverige, vilket statistiken också avslöjar. Han är klar favorit att nå ledningen och därifrån ska han slås. Får han bestämma farten en bit så blir han svårslagen, 9% på en ärlig spetshäst är alltid för lite.

3 Snowstorm Hanover har galopperat i sina båda Sverigestarter, vilket gjort att spelarna tappar bort honom den här gången. Han har sprungit in överlägset mest pengar och vann mot den yppersta eliten i USA ifjol. Notera hur Melander uttrycker sig om hästen, "ser så ruggigt fin ut här hemma och det skulle mycket väl kunna vara så att det här är stallets nya stjärna. Men han har inte levererat hittills och det finns förklaringar till det. I debuten var startbilsvingen så långt ner att hästen fick upp huvudet över den och galopperade av den anledningen. Senast var han för laddad helt enkelt. Det klickar förhoppningsvis till snart och då ska han så klart räknas även om han möter flera tuffa". Det där är värt att uppmärksamma då hästen bara är spelad på 6%. Melander säger också att det eventuellt blir barfota runt om (har gått med skor i Sverigestarterna), men att det blir öppet huvudlag. 2140 och intrycket i de två starterna för Tarzan är givna frågetecken, men det går att köpa på låg procent. Hästen kanske bara är bäst här...

8 Zack Zoomer var det grymt tryck i hela vägen senast och gör han en lika bra insats här så duger han från alla positioner. 13% är i underkant.

ÖVERSPELADE

Drygt 50% på 4 Lucifer Lane är för mycket, även om han givetvis ska räknas med relativt god vinstchans

LOPPSTATISTIK

Tidigare favoriter har vunnit 4/10 av lopp och andrahandaren har segrat i 2/10. Spår 4 är ett plus att ha. Bakom de två med spelade hästarna har ”skrällarna” varit jämnt spridda. De sju mest spelade hästarna har vunnit 93% av loppen. Spår 4 och 5 är bäst, även 3 visar fina siffror.

INTERVJUER FRÅN TRAVRONDEN

HOTSHOT LUCA (2) var sjuk på Vermo i ­början av mig, men frisk och bra i både försök och final samma dag senast. Hästen har tränat på fortsatt bra efteråt och ska vara ännu bättre den här gången. Det blir troligtvis barfota runt om igen och jag tycker att hästen är bäst i spets, så jag tror och hoppas att Erik Adielsson kommer ladda. Hästen går även bra bakifrån, men dödens vill vi helst undvika. Jag har höga förväntingar på lördag, säger Ari-Pekka ­Pakkanen.

SNOWSTORM HANOVER (3) ser så ruggigt fin ut här hemma och det skulle mycket väl kunna vara så att det här är stallets nya stjärna. Men han har inte levererat hittills och det finns förklaringar till det. I debuten var startbilsvingen så långt ner att hästen fick upp huvudet över den och galopperade av den anledningen. Senast var han för laddad helt enkelt. Det klickar förhoppningsvis till snart och då ska han så klart räknas även om han möter flera tuffa. Jag har inte hört om några ändringar och han ska nog inte räknas bort, säger Marcus Sundberg hos stefan Melander.

LUCIFER LANE (4) var jag jättenöjd med senast, men det var synd att jag inte kunde servera honom en bättre resa. Han kändes visserligen lite tassig så jag tog en safetystart, men hade nog hoppats på en lite snabbare start. Ändå kände jag mig ganska nöjd där jag satt; de hade kört fort därframme i täten, men de stumnade ju aldrig. Hästen är inget spetsbud direkt, men vi kanske kan köra oss dit efter en stund? Det blir rycktussar, norskt huvudlag och barfota fram som vanligt. Det låter klyschigt, men jag känner mig aldrig slagen när jag sitter upp bakom honom, säger Johan A Nilsson.

CUBA LIBRE ICE (5) årsdebuterade på ­jättebra sätt med seger. Jag hade höga ­förväntningar på honom senast, men då hade han halsinfektion och därför har han fått stå över lite efteråt. Han känns okej i träningen för dagen, men med tanke på sjukfrånvaron så vill jag gärna ge honom ett snällt och se att han kommer i mål på ett bra sätt, säger Johan Untersteiner.

CALLE CROWN (6) var alldeles för pigg i starten senast och försvann direkt. Han har varit för pigg två gånger på raken och den här gången kommer vi att ”öppna upp” honom. Hästen är snabb ut och tränar fortsatt väldigt bra. Felfri och utan de hetsiga tendenserna hävdar han sig väl i den här typen av lopp och vi fortsätter barfota bak, säger Tomas Malmqvist.

TR Media

Sveriges främsta varumärken för dig som älskar trav!

Travögat

Snabbaste vägen till alla rätt! Unika tips i videoformat från en av Sveriges bästa travspelare.

www.travogat.se

Travronden

Travronden är ledande i Norden på travjournalistik och spel på hästar. Vi bevakar travsporten inifrån.

www.travronden.se

Jokersystemet

Det kraftfullaste och mest omfattande verktyget på marknaden för reducering av trav- och sportspel.

www.jokersystemet.se

Spelvärde

Tips från Sveriges främsta tipsters och travanalytiker. Vi spelar för att vinna stort!

www.spelvarde.se

Köpandel

Andelsspel från landets främsta experter! På köpandel.se kan du ta rygg på Sveriges främsta tipsters till ATGs och Svenska Spels alla stora spelformer.

www.kopandel.se

Överodds

Hos oss hittar du spelrekar med utförliga analyser och landets mest genomarbetade Stryktipsmaterial.

www.overodds.se

Storavinster

Sajten för dig som vill spela med statistiken i ryggen.

www.storavinster.se

Travfakta

Proffsens verktyg för att analysera travlopp! Travfakta.se är en databas med oändlig information om alla hästar, kuskar, tränare, banor, spelformer m.m.

www.travfakta.se