Låg utdelning på V64 & hur du ska lira!
V64 har körts sedan 2000 och har precis som V75 drabbats av fallande utdelning de senaste åren. Det finns flera orsaker till det.
*Radpriset är likadant som för 10 år sedan, men värdet på kronan har urholkats samtidigt som vi haft reallöneökningar. Det gör att spelarna, i genomsnitt, lämnar in betydligt större system än tidigare, vilket ökar deras vinstchans.
*Dataprogram som Jokersystemet används av allt fler. Med dem kan man skapa kostnadseffektiva system som gör att man oftare får 6 rätt.
*Det finns flera "proffstjänster" på nätet. Tidigare hade normalspelaren inte alls tillgång till samma information som storspelarna, vilket gjorde att de låg i bakvatten av dem. Nu är informationsgapet nästan utraderat...
Tendensen att utdelningarna sjunker är mycket tydlig!
V64-omgångar som ger under 10 000 kronor
2000- 2006 40%
2007-2009 52%
Det finns tre problem med spelformen V64
* Det är bara sex lopp att granska, antalet möjliga kombinationer än normalt 12 gånger färre än på V75, att då ha tre vinstpotter som fördelas 40%-20%-40%, innebär att 6 rätt återbetalar sämre än en lika svår V65-omgång där 50% finns i vardera vinstpotten.
*Solvalla envisas med att skriva ut mängder med årgångslopp inom V64. De är oftast ruskigt ojämna och lättanalyserade, se nedan!
*Många storspelare "har sin bas" på Solvalla, vilket gör att det är mycket svårt att hitta riktigt spelvärde på V64 eller vinnarspel.
Historiskt så har ändå 57% av omgångarna betalat mer än 10 000 kronor på 6 rätt, vilket ska jämföras med V75 där det är 70%. Skillnaden är alltså inte så stor som man skulle kunna tro...
Hur ska du då lira för att vinna mer än 10 000 kronor?
Ja, för det första så ska du ALLTID spela V6. De senaste två åren har det blivit 4-rättsjackpot i nära varannan omgång. Spelar du bara i sexrättspotten så bidrar du inte med några pengar till jackpotomgångarna, utan kan istället få betalt av dem som envisas med att spela V64. Endast 12% av omsättningen kommer från V6, vilket är häpnadsväckande...
Så många favoriter vinner när V64 ger mer än 10 000 kronor
Ingen favorit 12%
1 36%
2 37%
3 13%
4 1%
Fler 0%
Rader där ingen favorit vinner är relativt ovanliga och blir dyra att "täcka" om du spelar reducerat. Du får nog acceptera att de är för svåra.
I nästan 3/4 av alla omgångar som ger över 10 000 vinner 1-2 favoriter. Spelar du med reducerade system så har du nytta av den insikten
Sätter du krav för att bara 1-2 favoriter får vinna så reducerar du bort alla rader med dålig utdelning. På en normal ram reducerar ett sådant krav bort ungefär 1/3 av systemkostnaden, men det sitter nära 3 gånger av 4. Du tar alltså bort mer kostnad än vinstchans, vilket är vitsen med ett reducerat system
Vinner fler än tre streckfavoriter så blir det ”aldrig” över 10 000 kronor. Tror du att fler än tre favoriter har bra chans så "måste" du spela V6, sänka inlämningskostnaden, stå över omgången och/eller spela "multisystem".
När 1-2 favoriter vinner så ska du samtidigt ställa krav för att MINST två vinnare är streckade på 1-19%. Det kravet stämmer i över 90% av omgångarna och reducerar bort mer kostnad än chans, du reducerar bort ännu fler rader som ger riktigt låg utdelning och ser till att du har många streck på hästar som kan ge dig fina pengar.
I vissa V64-omgångar finns tre till fem årgångslopp, dvs de är bara öppna för 3- eller 4-åringar, nedan finns en statistisk jämförelse mellan dem och en skrällvänlig lopptyp, låg klass och sprinterdistans.
4-åringslopp 2140 öppen klass 1640a under 400 000kr
Favoritvinst: 46% 33%
De tre mest spelade: 82% 66%
7:e streckad eller lägre: 0% 12%
Källa: Statistikbibeln V64 2010, Jens Sjödén
Ser du det anmärkningsvärda?
V64 har funnits sedan 2000 och över hundra 4-åringslopp för öppen klass har körts. Inte en enda gång har det storskrällt. ALLA vinnare har funnits bland de sex mest streckade. Inte så konstigt att det blir bottenutdelning då Solvalla öser på med flera liknande lopp i samma omgång, eller hur?
Generellt kan man sammanfatta det så här:
-Ju kortare distans desto fler skrällar
-Ju fler årgångslopp, desto färre skrällar
-Ju fler hästar som deltar, desto större skrällchans
-Ju mindre pengar hästarna tjänat, desto större skrällchans
Alltså, vill Atg få upp utdelningen på V64 så krävs:
-15 hästar bakom bilen= +
-Färre årgångslopp
-Fler lopp på kort distans, gärna med tillägg
-Gärna lärlingslopp & ett och annat amatörlopp
-Stolopp med tillägg, gärna över 1640v
...dessutom så borde de ändra spelform till V65. Kalla den Super-V65 och inför att en ensam vinnare alltid kan vinna minst 10 miljoner kronor. Jag tror inte att de vågar höja radpriset på V64 eller V75, men egentligen så är det en sund åtgärd. Faller utdelningarna för mycket så tappar spelarna intresse!
Till dess några förändringar är genomförda så ska du spela V6 och alltid ställa kravet att 1-2 favoriter får vinna OCH minst två hästar streckade på 1-19%. Spela relativt "billiga" system, alternativet är att endast "kasta in din deg" när det är jackpot.
Kommentera gärna inlägget:
Senaste inlägg
- Så vinner man miljoner på V75
- Eftersnack V86 samt bra och mindre bra besked...
- Jag trodde aldrig jag skulle rekommendera V8
- Stallskrik, att värdera det som är känt & att torska för det mesta...
- Den som gör läxan varje vecka belönas i längden
- Kort vägledning till dig som vill bli onödigt rik på V75
- Kriteriet de senaste 30 åren
- Hopplöst att vinna från bakspår på Solvalla?
- Bara att skita i streck%
- Startspåren spelar stor roll i hög klass över 1640 meter
Jag är färgad av att alltid försöka bli "onödigt rik" då jag lirar och vill man det så är V6 och en lite högre insats nödvändig för att minska slumprisken.
Att tex spela V75 för 500 kronor med en kompis tycker jag är betydligt vettigare än att spela för 250 kronor själv, visst man vinner en mindre summa om man är flera, men ökar samtidigt chansen för att systemet sitter inom en överskådlig framtid.